Dva muži přinášejí Medicínu

V květnu 2006 tohoto roku přijeli do České republiky Robertjohn Knapp a Gil Aguilera, dva staří severoameričtí indiáni, sdílet s námi svoji moudrost vycházející z tradice předávané po tisíciletí z generace na generaci.

Robertjohn Knapp (dále jen Robertjohn nebo RJ)robertjohn

– duchovní vůdce, člen „rady starších“, medicinman kmene Seneka a čestný člen kmene Tobato labol, tanečník slunce po více než 30 let, konzultant NASA. Muž, který přinesl duchovní vzdělání do federálních věznic Severní Ameriky (nezanedbatelné procento vězňů tvoří severoameričtí indiáni mající převážně problémy se závislostí na alkoholu), duchovní představitel za sjednocení všech domorodců Severní Ameriky. Člověk, jehož vyzařování a Moudrost vycházející nejen z jeho úst, ale hlavně z jeho činů a chování. Přitahuje a motivuje mnohé lidi mnohých národů, již dávno nejen Severní Ameriky.

Říká: „Láska je Rozhodnutí – starat se – nebo ne.“ (Love is decision – to care or not.)

Gil Aguilera

– bojovník kmene Apač, jehož posláním je „přinášet lék lidem“ (to bring a medicine to the people). Od chvíle, kdy mu bylo sděleno jeho poslání, cestuje po celém světě, kam je zván jako sundance leader a jako komunikátor. Byl to právě on, kdo přivedl Roberta Johna poprvé v roce 2004 do Evropy.
Gil Aquilera
Robertajohna jsem poznal v květnu 2004, kdy poprvé přiletěl na pozvání do Itálie. Bylo to vůbec poprvé v jeho životě, kdy opustil rodný kontinent a bylo to poprvé v mém životě, kdy jsem pohlédl do očí americkému indiánovi a mohl s ním promluvit – lépe řečeno mohl jsem se nechat doslova prostoupit Moudrostí původních obyvatel Severní Ameriky po tisíciletí uchovávanou a předávanou z generace na generaci.

Jsem velmi vděčný za to, že RJ znám a jsem velmi poctěn, že o něm mohu vyprávět a představit ho obyvatelům České republiky. Mohu bezpečně říci, že jsem nepotkal ve svém životě dosud nikoho tak prostého a vznešeného zároveň, tak upřímného a zároveň tak ohleduplného, tak pokorného a zároveň tak veselého, vnitřně usměvavého.

O Robertujohnovi se vypráví mnoho příběhů. Mnohé jsem slyšel i z jeho vlastních úst. Pochopil jsem, že tyto příběhy nevypráví z ješitnosti nebo pocitu důležitosti, ale proto, že v nich je Moudrost, Ponaučení a síla Okamžiku, které pokorně nabízí naslouchajícím. Mnoho vět jsem od RJ slyšel vícekrát – to se Vám u moudrých indiánů pravděpodobně bude stávat často. Není jim „trapné“ „opakovat se“ – naopak, je to jejich způsob předávání Poznatků z generace na generaci. Jsou schopni doslovně vyprávět příběhy Moudrosti bez omrzení. Některé příběhy jsou získané vyprávěním jejich předků, jiné jsou jejich vlastní. Všechny však mají několik společných rysů: Kontinuitu – vědí, Odkud přicházejí, Moudrost – vědí, Proč tu jsou, Vědomí – vědí, Kdo jsou – a neuvěřitelně silnou Lásku k matce Zemi, kterou skutečně vnímají jako Matku.

Michal Kubasa
Nositel myšlenky Cestasrdce.cz spolu se svou ženou Monikou. "Cestu srdce jsme vytvořili v roce 2006, když jsme po návratu z Itálie začali zvát osobnosti z celého světa, aby s námi sdíleli jejich moudrost a pomohli nám najít cestu zpět k našim kořenům a k nám samým. Postupně jsme se stali nejen organizátoři rozvojových programů, ale i hostitelé dalších organizátorů a lektorů, jejichž práce si velmi vážíme, vřele je doporučujeme a touto cestou Vás o nich rádi informujeme."