Když elementy promluví v těle ženy

(článek z časopisu Meduňka z říjen 2010)

Jedním z prvních zákonů Vesmíru je – že nic nezůstává stejné a všechno se neustále mění. Již 2 roky přijíždí italská lektorka Surya Cinzia Donnoli do České republiky a přináší ženám Tanec Luny. Jak se změnil Tanec Luny a v čem jsme jiné my ženy v druhé polovině roku 2010 ?

Monika_a_Cinzia_2

Žijeme v době, kdy jakoby plynulo více časů současně. Ano, naše dny mají stejný počet hodin, minut a vteřin jako dny našich babiček. Dále se staráme o své domovy, pečeme bábovky a chodíme do práce, ale potom je tady ještě další čas. Vír událostí spojených s přelomovým rokem 2012, nekonečné moře informací a impulsy, které nás vybízí reagovat a růst v rytmu stále intenzivnějším. Současná doba od nás žádá obrovský duchovní rozměr, protože jen s ním se nám může podařit skloubit tyto dva „časy“ a žít tak v plnosti. Existuje zákon, o který se můžeme opřít, ze kterého můžeme čerpat a orientovat se. Je nad těmito časy, přesahuje nás a zároveň je naší součástí. Je to zákon Energie.

Vzpomínám si na první cyklus Tance Luny před dvěma lety. Možná si to často ani neuvědomujeme, ale naše společnost se skutečně mění. Díky Suryi jsem se ženami v mnohem hlubším kontaktu než dříve. Cítím obrovské probuzení a otevření se pravému ženství. Ženy jsou intuitivnější, mají se více rády, pracují na pročištění své minulosti, hledají. Mnohým z nás se dokonce daří dělat v životě to, co nás opravdu baví, na co máme talent a co nás také živí. Dříve jsme potřebovaly půl dne, ne-li celý jeden den k prostoupení do energie určitého Elementu. Nyní se ráno posadíme do kruhu a jsme „tam“. Také proto nyní Tanec Luny trvá pouze dva víkendy a ne pět.

Na druhou stranu pozoruji tendenci začínat od prostředku, jako bychom se trochu bály  generálního úklidu v naší „základně“. Jako bychom měly obavu odpovědět si na základní otázky: Jak prožívám svůj partnerský vztah? Dokážu dávat a brát tak, aby to bylo v rovnováze? Znám své potřeby a dokážu je vyjádřit? Mám se skutečně ráda? Život tady a teď, v tomto těle a v této životní situaci nám dá odpověď na všechny důležité otázky.

kruh-zivota_62

Zemí všechno začíná. Energii Země nosíme i v sobě. Je to naše děloha. Zdroj naší tvořivosti na všech úrovních. Mnohé z nás žen máme dělohu (či další orgány s ní spojené) zraněné, zjizvené anebo nám na fyzické úrovni chybí. Tato energie je v nás ale stále přítomná. Stále jsme Stvořitelkami, pokud o tomto svém daru víme, pokud si ho ceníme a jsme s touto energií v kontaktu. Element Země je o přijetí našeho ženství v té nejzákladnější podobě, o chůzi s nohama pevně zakořeněnýma v Zemi a o našem vnitřním dialogu s Matkou Zemí, která je nekonečně blízko. Žije v nás samých…skrze menstruační cyklus. Tento koloběh života(ovulace), smrti (menstruace) a znovuzrození (období po menstruaci, kdy začíná zrát nové vajíčko) je kouzlem, zázrakem, který žijeme každý měsíc. Děloha, Lůno, Luna. Jak krásně čeština vyjadřuje vztah Luny- měsíce a našeho lůna – dělohy. I ve chvíli, kdy fyzicky již žena nemenstruuje, může dále prožívat svůj cyklus, nyní už zcela v synchronii s fázemi měsíce. Energie tohoto magického koloběhu je stále přítomná, tak jako měsíc na obloze. Odráží to, co se děje v nás.

Díky Suryi jsem se naučila vnímat svůj život ve vlnách. Snad bych je mohla přirovnat k hudební frázi, která  má své vzestupy, odpočinek, potom opět vzestup,vrchol a opět klid… Aby v zápětí pokračovala další fráze… Pokud žena začne chápat a vnímat svůj cyklus, získá dostatek sil a energie v každém okamžiku svého života. Nechá se jednoduše vézt na vlnách svého cyklu, jako se surfaři nechávají vézt na těch mořských… „Jenom“ pochopení a přijetí tohoto faktu, této ženské přirozenosti, často ženám zpravidelní cyklus, uleví od menstruačních bolestí a zharmonizuje partnerský vztah. Pro muže není snadné pochopit, co se v nás ženách odehrává. Ale není to jejich pochybení, když se jim to nedaří. Je to zcela na nás, na ženách,  abychom naučily své muže, děti a všechny kolem vnímat a znát naše proměny. Nejprve jim ale musíme porozumět my samy. Už vím, díky vlastní zkušenosti, že muž je tímto poznáním obohacen. Je to pro něho  jiný svět. Nekonečně barevný, proměnlivý, jako by měl po boku několikero různých žen. A to i v oblasti nejintimnější.

Jak to tedy vypadá, když elementy promluví v těle ženy? Poznáte to na první pohled. Chodíte pevně a stabilně, neboť cítíte Zemi pod svýma nohama. Tělo nosíte zpříma, protože znáte sílu Ohně a vaše boky jsou měkké a poddajné, jako Voda. A s podporou Země, v síle Ohně a s citovostí Vody se můžete odpoutat, otevřít. Vzduch je otevření se hravosti, radosti, lásce a tvořivosti.

Přeji nám ženám, abychom dokázaly vytvořit ze světa tak bezpečné místo, abychom se mohly beze strachu otevřít a být skutečnými ženami. A přeji našim mužům, abychom jim dovolily být nám oporou a zázemím, protože to je jejich přirozenost.

Děkuji své přítelkyni Suryi Cinzia Donnoli za vše, co jsem se naučila při Tancích Luny. Děkuji.

Monika_Kubasová

Napsala Monika Kubasová
(překladatelka na kurzech Tance Luny)

Monika Kubasová
zpěvačka, organizátorka, tlumočnice, lektorka a spolutvůrkyně programů se Surya Cinzia Donnoli